Stypendia dla uczniów PDF Drukuj Email

 

Regulamin przyznawania stypendium ZM MESKO w Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych.

o stypendium może ubiegać się uczeń, który:

  • ukończył pierwszy semestr nauki;
  • osiągnął co najmniej dobre wyniki w nauce;
  • cechuje się nienagannym zachowaniem;
  • kształci się w zawodzie zamawianym przez ZM.

Kwoty stypendium:

  • drugi semestr: 300 pln miesięcznie
  • klasa II: 350 pln miesięcznie
  • klasy III i IV: 400 pln miesięcznie

Jeżeli w czasie nauki uczeń nie spełni ww warunków to stypendium jest wstrzymywane lub zakład żąda zwrotu pieniędzy.

Uczeń jest rekomendowany przez Radę Pedagogiczną szkoły, umowa podpisywana jest przez rodziców i uczniów. stypendysta ma gwarancję zatrudnienia po ukończeniu szkoły.

 

Uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej od początku tego roku mogą korzystać ze stypendium fundowanego przez Zakłady Metalowe MESKO.
Szkolnictwo zawodowe po ostatniej reformie edukacji jest w kryzysie. Dlatego wiele instytucji podejmuje kroki, by znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji. Brak fachowców posiadających wykształcenie techniczne jest odczuwalny w wielu przedsiębiorstwach. Obecne kłopoty, jakie pracodawcy mają z zatrudnieniem fachowców, aktywizują to środowisko. Duże firmy coraz częściej są zainteresowane bezpośrednią współpracą ze szkołami.

 

Również placówki techniczne i zawodowe dostosowują swoja ofertę tak, aby odpowiadała na potrzeby lokalnego rynku pracy. Jedną z takich szkół jest wspomniana placówka. Jej uczniowie dostaną szansę nabycia cennego doświadczenia w czasie praktyk w Zakładach Metalowych MESKO. Mają również gwarancję pracy po ukończeniu szkoły.


Na dobrej drodze

Przed 1990 rokiem w budynku dzisiejszego Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych funkcjonowały Techniczne Zakłady Naukowe, które były ściśle związane z Zakładami Metalowymi. Była to swoista kuźnia kadr.

Do tej współpracy chciała powrócić obecna dyrektor szkoły Marta Sosinska. - Infrastruktura szkoły daje możliwość kształcenia wielu młodych ludzi. Posiadamy bazę dydaktyczną, dobrze wyposażone pracownie i hale warsztatowe do zagospodarowania. Spełniamy wszelkie warunki, aby nasza szkoła była centrum kształcenia zawodowego. Uważam, że związanie się z MESKO przyniesie szkole same korzyści - mówi Sosinska.

Współpracę oba podmioty nawiązały w 2008 roku. Pierwszym krokiem było podpisanie listu intencyjnego w  którym szkoła zadeklarowała chęć kształcenia uczniów na potrzeby MESKO. W zamian otrzymała stypendia dla uczniów oraz obrabiarkę sterowaną numerycznie do pracowni mechatronicznej. Od lutego 2009 pierwsi uczniowie otrzymują pieniądze. W lutym 2009  roku z sytemu stypendialnego skorzystało siedmiu uczniów, w przyszłym roku będzie ich dodatkowo dziesięciu. - Za kilka lat grupa naszych uczniów, którzy dostaną wsparcie finansowe i pracę będzie większa - twierdzi Sosinska. Obecna sytuacja cieszy dyrektora placówki. - Dzięki stypendium wzrosła motywacja do nauki. Uczniowie starają się, by utrzymać swój wysoki poziom - dodaje.

Jakie warunki?

Szczegółowe warunki przyznawania stypendium określa podpisana przez obie strony umowa. - Wytypowanie uczniów odbywa się na zasadzie rekomendacji Rady Pedagogicznej. Po klasyfikacji śródrocznej i na koniec roku nauczyciele proponują kandydatów do stypendium. Warunkiem jego otrzymania jest ukończenie semestru nauki z dobrym wynikiem, wzorowe zachowanie oraz kształcenie na kierunku o specjalności objętej systemem stypendialnym. O tym, które kierunki będą promowane, decyduje MESKO - mówi Sosińska. W tym semestrze systemem stypendialnym objęto klasę, gdzie uczą się technicy mechatronicy (kierunek powstał w tym roku szkolnym) oraz technicy mechanicy specjalizujący sie w obrabiarkach sterowanych numerycznie. W sumie są to trzy klasy. Jedna pierwsza i dwie drugie.

Wyrównują szanse

Skarżyski ZSTM dba nie tylko o stypendystów, ale również pozostałych uczniów, którzy pragną zgłębiać wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Niedawno ruszył projekt unijny „Wiedza naszym bogactwem", w ramach którego prowadzone są zajęcia dodatkowe dla uczniów ze wszystkich szkół zawodowych powiatu skarżyskiego.

- Nasze zajęcia przygotowują uczniów do egzaminów zewnętrznych. Wyrównują szanse edukacyjne młodzieży na starcie. Mamy kilkanaście grup, które raz w tygodniu po godzinie 14:00 spotykają sie na bezpłatnych „korepetycjach". W ramach projektu, zapewniamy posiłek, podręczniki i wszelkie pomoce naukowe. Na początku byłam sceptyczna co do tego pomysłu, ze względu na ogrom pracy w jego wdrażaniu, ale widzę jak wiele osób regularnie uczestniczy w zajęciach. W tej chwili w projekcie bierze udział 220 osób. To duży sukces - opowiada Sosińska.


IZABELA GĘBURA
tygskarz.png