Koło Sportowe PDF Drukuj Email

60 lat kultury fizycznej w TZN

„…biegaæ, skakaæ, lataæ, p³ywaæ,
w tañcu, w ruchu wypoczywaæ…”

Prawdziw± szko³± mo¿na nazwaæ to miejsce, gdzie uczniowie rozwijaj± nie tylko swój intelekt, lecz tak¿e tê¿yznê fizyczn±.

W pierwszych, powojennych latach w Prywatnym Gimnazjum Mechanicznym PFA obowi±zkowe zajêcia z wychowania fizycznego odbywa³y siê przede wszystkim na otaczaj±cych szko³ê terenach zielonych. Sporadycznie korzystano z boiska K.S „Granat”, które s±siadowa³o ze szko³± /obecnie teren FOSKO/ oraz kortów tenisowych po³o¿onych za warsztatami szkolnymi. W czasie zimy i niesprzyjaj±cej aury zajêcia z „gimnastyki” realizowano w pomieszczeniach przy skrzy¿owaniu dawnych ulic Armii Ludowej i L. Staffa.

W roku 1954 wraz z nowym budynkiem szko³y powstaje aula, w której do dzisiaj odbywaj± siê zajêcia sportowe. W tym okresie teren boiska K.S „Granat” zostaje przeznaczony na budowê sto³ówki Zak³adów Metalowych, wiêc zajêcia z atletyki terenowej i gier zespo³owych przeniesione zostaj± na piaszczyste „boiska” przy internacie za ulic± Ekonomii.

W 1963 roku do szko³y zostaje dobudowana sala gimnastyczna o wymiarach 18 m x 9 m.

Warto  w tym momencie wspomnieæ, ¿e zajêcia wf na auli i nowej sali gimnastycznej odbywa³y siê do pocz±tku lat 70. na bosaka.

W roku 1967 powstaje pierwsze boisko przy szkole o nawierzchni bitumicznej /40 x 20 m/, a w roku 1973 do u¿ytku szkolnego zostaje oddane boisko asfaltowe przy internacie  TZN-u przeznaczone do rozgrywek w pi³kê rêczn± i siatkow±.

Foto: Mistrzostwa Polski Juniorów w roku 1976

Lata 70. okaza³y siê ³askawe dla rozwoju kultury fizycznej uczniów, gdy¿ w 1975r.  kompleks boisk przy szkole powiêksza siê o kolejne kwatery, tym razem do pi³ki koszykowej i  siatkowej, a od strony ulicy Obuwniczej powstaje „ zielona sala”. W nastêpnych latach powstaje si³ownia (1984r.) wyposa¿ona w wielofunkcyjny przyrz±d treningowy typu „Atlas” oraz lustrzana sala do æwiczeñ muzyczno-ruchowych (1995r.). W okresie zimowym boiska szkole wykorzystywane by³y do organizowania lodowisk, które zawsze wywo³ywa³y zadowolenie w¶ród uczniów. Profesorowie Klemens  Cabaj, Ignacy Podsiad³y, Waldemar Kordecki, Andrzej Bêtkowski maj±c do dyspozycji 200 par ³y¿ew mogli zim± realizowali z uczniami wiele zajêæ lekcyjnych i SKS-ów.

Nie sposób wymieniæ licznych osi±gniêæ sportowych uczniów i uczestników Szkolnego Klubu Sportowego przy Technicznych Zak³adach Naukowych, choæ wszystkie napawaj± dum± i s± równie wa¿ne, gdy¿ miêdzy innymi ¶wiadcz± o doskona³ej kadrze pedagogicznej, buduj± ¶wietn± tradycjê kultury fizycznej, przynosz± satysfakcjê uczniom i nauczycielom oraz s± prawdziw± chlub± szko³y.

Foto: Spartakiada szkolna w roku 1977

Nale¿y przypomnieæ, ¿e pierwszymi w dziejach szko³y nauczycielami wychowania fizycznego byli profesorowie: Antoni Kaczak i Marian Ciepielski.

Do profesorów, którzy najd³u¿ej pracowali lub pracuj± w „ katedrze wychowania fizycznego” nale¿±: Klemens Cabaj, Ignacy Podsiad³y, Waldemar Korecki, Andrzej Bêtkowski, S³awomir Jaworski.

Profesorowie Andrzej Bêtkowski i Jaros³aw Sosnowski nale¿± do absolwentów TZN.

Za wieloletni± dzia³alno¶æ w upowszechnianiu kultury fizycznej w¶ród m³odzie¿y i wybitne zas³ugi dla sportu szkolnego Techniczne Zak³ady Naukowe wyró¿nione zosta³y medalami i dyplomami Zarz±du G³ównego Szkolnego Zwi±zku Sportowego w Warszawie.

Foto: Zwyciêska dru¿yna siatkarska z roku 2001

Foto: Mistrzostwa TZN w p³ywaniu